Hva er fremtidens kirkemusikk? Og hvordan skal vi best bevare det gamle og kombinere det med det nye? Her er ny mulighet for faglig påfyll for alle kirkemusikere.
Kantor i Sula, Håvard Sveås, hevder at en bred musikalsk sjangerkompetanse som bidrar til både å bevare det gamle, og hente med seg det beste fra nyere musikk, er en god vei å gå. Med det i bakhodet har han lansert «Spenstig sakral lærevideoer», som tar sikte på å gi kirkemusikere faglig påfyll.
Fagutvalg for kirkemusikk i KA-sektoren inviterer nå til to nye kurs med Håvard Sveås:
* 9. september kl. 9-11: Hvordan komme i gang med improvisasjon? Tips om teknikker og innfallsvinkler til å komme i gang.
* 28. september kl. 10-12: Effektiv notasjon med Finale. Innføring i nyttige funksjoner.
Kursene holdes på konferanseverktøyet Zoom. Det blir anledning til å komme med spørsmål og bidra i diskusjon.
Påmelding: hsveaas@mac.com
Håvard Sveås er utdannet kirkemusiker ved musikkonservatoriet i Trondheim (NTNU), med fordypning i improvisasjon hos blant annet Henning Sommerro og Iver Kleive. I tillegg har han bakgrunn fra gospelkor, band og som arrangør/komponist med utgivelser både på Cantando og Norsk musikkforlag.
Fagutvalg for kirkemusikk støtter også gratisabonnement på «Spenstig sakral lærevideoer» ut 2020.
(Foto av Håvard Sveås: Øyvind Kåre Sunde)