10.04.2026
Referat 25.3.2026

Til stede:
Ingrid B. Tenfjord, KA, leder
Anna Grønvik, Spir (Digitalt/via Teams)
Gun Hafsaas, Spir
Sara Moss-Fongen, Fagforbundet
Anne Cecilie Andresen, KA
Erik Faye Lindvig, Kirkerådet

Sekretær: Anja Høiby-Nikolaisen, KA

 

Sak 1/26 Godkjenning av innkalling og saksliste  

Vedtak:  
Innkalling og saksliste godkjennes.  

 

Sak 2/26 Orienteringssaker

Vedlegg:

  • Referat fra styremøte 8.12.25 (Lenke)
  • Referat fra OU1-styrets møte 3.12.25 (Lenke)
  • Deltakerevaluering av Rammer og regler for arbeidsforholdet-konferanse

 

  • Referat fra styremøte i OU2 8.12.25 (vedlegg). Referatet er tidligere godkjent i egen e-postrunde.
  • Referat fra OU1-styrets møte 3.12.25 (vedlegg)
  • OU1-styrets møte 4.3.25 (muntlig)
  • Webinarer om arbeidsmiljø (fellestiltak med OU1): Kursrekken er utsatt/forskjøvet, da kursholder fra Arbeidstilsynet ble syk. Oppstart blir nå 9. april, siste webinar blir 21. mai. Påmeldte har mulighet til å se webinarene i opptak i 30 dager.
  • Utlysning av tillitsvalgtmidler: Utlysning sendt ut og søknader blir behandlet på neste styremøte.
  • Deltakerevaluering av Rammer og regler for arbeidsforholdetkonferanse (vedlegg): Gjennomgående veldig gode tilbakemeldinger, i tråd med det som også er meldt direkte fra mange deltakere. Aktuelt å gjenta tilsvarende konferanse senere.
  • Utvikling av medbestemmelsesmateriale på kirkens læringsplattform: Har vært gjennomført et møte, men ikke gjort mer etter det. Arbeidsgruppen tar et nytt møte etter påske og vurderer om/hvordan det skal jobbes med dette videre.

 

Vedtak:  
Sakene tas til orientering.

 

Sak 3/26 Regnskap 2025
Vedlegg:

  • Regnskap 2025

Regnskapet viser et mindreforbruk på kr. 1 959 133.

 

Vedtak:
Regnskapet tas til orientering.

 

Sak 4/26 Årsrapport 2025

Vedlegg:

  • Årsrapport for OU2-styrets arbeid 2025

 

Vedtak:
Årsrapporten for 2025 vedtas.

 

Sak 5/26 Rapporter for bruk av tillitsvalgtmidler 2025
Vedlegg:

  • Rapport fra Fagforbundet
  • Rapport fra Spir (2 dokumenter)

 

Ut fra Fagforbundets rapport, forstår sekretariatet at det er brukt kr. 109 953,- i 2025. Fagforbundet fikk tildelt og utbetalt kr. 266 000,- og sekretariatet har bedt om en redegjørelse for totalen for bruk av tillitsvalgtmidler i 2025, og for hva som er Fagforbundets plan for de ubrukte midlene for 2025 (tilbakebetaling eller søke om overføring). Rett i forkant av møtet mottok sekretariatet e-post med svar på henvendelsen, hvor Fagforbundet skriver at de ønsker å overføre ubrukte midler til 2026. Sara opplyser at hun på vegne av Fagforbundet vil oversende et tillegg/formalisering av rapporten for 2025, samt søknad om overføring av ubrukte midler.

 

Spir har ikke brukt alle midler som har blitt tildelt/utbetalt og søker om å få dette overført til tillitsvalgtopplæringen i 2026.

 

Vedtak:
Rapportene tas til orientering.

Sara oversender tillegg til Fagforbundets søknad og formaliserer søknad om overføring av ubrukte midler til 2026.

Spir og Fagforbundets søknader om overføring av ubrukte midler behandles på neste møte ifm. tildeling av tillitsvalgtmidler for 2026.

 

 

Sak 6/26 Ny logo og profilmanual

Vedlegg: Tilbud fra VON

I sak 31/25 vedtok OU2-styret å sette av midler til ny logo og profilering, men sa videre at styret ikke har «(…) behov for å være med i komité for dette arbeidet, men det forutsettes at styret blir involvert før ny logo og maler blir vedtatt. Det er ønskelig å få se skisser og kunne komme med innspill».

I tilbudet fra VON/plan for arbeidet med utvikling av ny logo og profilmanual, som ble mottatt etter desembermøtet, legges det opp til at det er med en representant fra hver av OU-styrene inn i arbeidet.

OU2-styret står fast ved at det ikke er en prioritet å delta i dette arbeidet, og legger til grunn at det blir fulgt opp av KAs og OU1s arbeidstakerrepresentant. Disse oppfordres likevel til å ta en utsjekk mot kommunikasjonsavdelingen i Kirkerådet for eventuelle innspill.

 

Vedtak: 
Det fremlagte forslaget fra VON samt plan for arbeidet støttes, men OU2-styret ser det ikke som nødvendig å utnevne en representant til en arbeidsgruppe. Styret oppfordrer arbeidsgruppen v/Trygve Jordheim til å ta en utsjekk med kommunikasjonsavdelingen i Kirkerådet for eventuelle innspill.

 

 

Sak 7/26 OU-konsultasjon 2026

OU-konsultasjonen i 2026 blir 17.-18. september på Soria Moria hotell i Holmenkollen. I samråd mellom OU-styrenes ledere foreslås det en komite på fire personer, to fra arbeidstaker og to fra arbeidsgiversiden.

KA foreslår Linn Maria Kierulf og Anja Høiby-Nikolaisen, hvorav Høiby-Nikolaisen representerer OU2. Arbeidstakersiden vil koordinere med OU1-styret hvem som skal representere fra OU2 i komiteen.

Det er foreslått at tema for konsultasjonen kan være arbeidsmiljø, men at komiteen går videre i arbeidet med å utarbeide konkret innhold.

 

Vedtak: 
OU2-styret oppnevner Anja Høiby-Nikolaisen (KA). Arbeidstakersiden avklarer representant og melder inn via e-post.

Styret stiller seg positive til at arbeidsmiljø blir et hovedtema. Komiteen for OU-konsultasjonen følger opp programmet for OU-konsultasjonen i tråd med signaler gitt i møtet, både under sak 07/26 og 08/26.

Tillegg etter møtet: Anna Grønvik blir arbeidstakersidens representant fra OU2, meldt per e-post.

 

Sak 08/26 Samarbeid mellom OU-styrene

Arbeidsgruppen for fellestiltak mellom OU1 og OU2 har ønsket OU-styrenes innspill på hvordan styrene opplever verdien av en felles OU-konsultasjon, særlig med henblikk på formålet, form/varighet, deltakelse og innspill til aktuelle tema for slike konsultasjoner. Videre er det ønsket innspill på annet aktuelt fellesarbeid mellom OU-ordningene.

Styret hadde en kort drøfting rundt tematikken, og anser at det er naturlig å ta dette bredere opp på det felles styremøtet som skal avholdes i forbindelse med konsultasjonen. Avklaringer på aktuelle spørsmål knyttet til årets konsultasjon er naturlig at avklares av komiteen, og eventuelle større endringer bør komme i etterkant av felles drøftinger mellom styrene.

Vedtak:
Komiteen for OU-konsultasjonen følger opp signaler gitt i møtet i det videre arbeidet. Det legges til grunn fra styrets side at eventuelle større endringer i innretning på konsultasjon og annet felles arbeid kommer i etterkant av drøftinger på felles styremøte.

 

Sak 9/26 Budsjett 2026

Vedlegg:

  • Forslag til revidert budsjett 2026

 

Vedtak: 
Revidert budsjett 2026 vedtas. 

Styret mener det er naturlig at akkumulerte/overførte tillitsvalgtmidler kan brukes til ny regional kursrekke av «Rammer og regler for arbeidsforholdet», men det vil eventuelt formelt vedtas til budsjettet for aktuelt år, foreløpig antatt til 2027.

 

Sak 10/26 Eventuelt
Felles kurs i Rammer og regler for OU1 og OU2

Det kommer tidvis forespørsler om muligheten for å holde felles Rammer og regler-kurs for både OU1 og OU2, og da spesifikt med tanke på Den norske kirkes to arbeidsgivere. Styret anser at det er ønskelig å få til noe felles her, eventuelt som en pilot. Det kan dog ikke erstatte eget kurs for rDnk, og det er en betydelig utfordring at finansieringen av den enkelte potensielle deltaker på OU1-ordningen er betydelig lavere enn på OU2. Styret mener det er naturlig å drøfte også denne tematikken på et felles styremøte.

Vedtak:
Saken meldes inn til fellesmøtet mellom OU1- og OU2-styrene 17. september.

 

***

 

Påminnelse om møter i 2026:
Fredag 22. mai kl. 9.00 – 11.00
Fredag 25. september 11.00 – 14.00 med lunsj ute
Torsdag 10. desember 10.00 – 12.00

Fellesmøte med OU1 torsdag 17. september før lunsj (Antagelig 10.30 eller 11.00)
(OU-konsultasjonen holdes 17.-18. september).

 
Powered by Cornerstone